INFORMAČNÍ LIST ČÍSLO 39

Z NAŠÍ ZAHRANIČNÍ SPOLUPRÁCE




část 1. - zpráva z června

Když nám zástupci MŠMT před rokem přislíbili finanční podporu na zahraniční stáže, netušili jsme, jak ekonomická (?) krize zamává dobrými úmysly podpořit účast českých učitelů za hranicemi všedních dní. Od února bylo jasné, že se slibům věřit nedá a tak začalo docela horečnaté shánění grantů. Každoroční výroční konference Euroclia v Turecku byla za dveřmi, byli jsme nahlášeni do několika pracovních skupin, už jsme si připravovali podklady a materiály, zpracovávali dotazníky.

NAEP sice granty vydává v několika oblastech, ale pouze jednomu člověku z organizace ( na konferencích Euroclia probíhá klidně 6-8 seminářů současně), když má člověk jednou za dva roky štěstí a vyjde pořadí na jeho žádost. Ale protože případný příspěvek z grantu Grundwig či Comenius nepokryje úplně všechny náklady, byli jsme rozhodnuti svou účast zadotovat, nakonec jsme ovšem sítem schválených žádostí neprošli.

Velmi vstřícně se k nám chovali v Nadaci Josefa Hlávky... sepsali jsme žádosti, vysvětlovali. Ale i tady správní rada nakonec po několika jednáních rozhodla, že nesplňujeme věkový limit (podporují nadějné do 30 let).

Neuspěli jsme ani u Rady Evropy, která tuto akci Euroclia neměla mezi svými prioritami.

O týdenní konferenci tedy napíši, až mi organizátoři pošlou alespoň nějaké podklady. (Letos to sice nevyšlo, ale snad na příští rok do Erfurtu by to vyjít mohlo - MŠMT přislíbilo finanční podporu mladým a nadějným kantorům i tímto směrem). Krize zřejmě zasáhla i do plánovaného pokračování společného středoevropského projektu, kde celá naše skupina stále oslovuje organizátory, aby se dozvěděla, že za měsíc, po prázdninách... snad.

Yad Vashem se zajímalo o výsledky několikadenního tréninku učitelů z Evropy v jejich centru Holocaustu. Zatím jsem zaslala jen reportáže z vyučovacích hodin. (Myslím, že naši učitelé mají v této oblasti poměrně dost slušnou nabídku např. ze Židovského muzea, Památníku Terezín apod., kterou velmi dobře využívají).

Tématu Holocaust se bude nově věnovat i připravovaná dvouletá konference - tentokrát bude hledáček minulosti zaměřen na Romy. Protože jedno ze setkání je plánováno do Brna ( březen 2013), věřím, že se metodické materiály dostanou i k českým učitelům.

část 2. - krátká zpráva ze září

Spolupráce s Euroclio se zatím omezuje na písemnou podobu. Již 2 roky jsme nebyli na konferenci, nezískali jsme grant... možná nastupující rok bude plodnější. Měla by se znovu rozproudit spolupráce středoevropských učitelů, konference z Erfurtu se zúčastní 2 učitelé (o kterých víme).

část 3. - závěrečná a radostná

Poslední týden v listopadu přišla zpráva z Domu zahraničních služeb: žádost o individuální grant na Další vzdělávání pedagogických pracovníků na vzdělávací akci Reflecting Remembrance, Teaching history for a Common Culture of Remembrance? v německém Erfurtu 7. - 13. dubna 2013 byla schválena. Vyslankyní za ASUD bude brněnská kolegyně Martina Kalčíková, členka výboru. Doprovázet ji bude i další členka výboru Eva Zajícová, která však vycestuje za svou školu v Pečkách, kde pořádá mnoho projektů, o nichž nás všechny pravidelně informuje na stránkách Informačních listů i metodických sborníků.

aby vše nebylo jen veselé

Ekonomické potíže (nechce se mi psát slovo krize) zasáhly i Radu vědeckých společností, která skrze Sdružení historiků platila za ASUD členský poplatek v Eurocliu. Shodou náhod jsme souběžně dostali zprávu, že tento poplatek 200 euro již nebude možno zaplatit. Pro uplynulý rok 2012 budeme muset využít účtu ASUD. Pro příští roky se však budeme snažit získat nového štědrého dárce (sponzora), nebo nějaký grant.

Sepsala Eva Zajícová, plnoletá několikrát
(avšak několikrát akčnější než mnohý plnoletý - pozn. redakce)



back